Pásový opar

Pásový opar je velmi bolestivé infekční virové onemocnění, které postihuje většinou osoby nad 50 let věku a osoby specificky oslabené některými nemocemi (nádory, transplantace, HIV infekce pod.). Jiná herpetická onemocnění (opar na rtech, genitáliích) jsou způsobena odlišným původcem (Herpes simplex).


Očkování proti pásovému oparu

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Osoby po prodělání planých neštovic, osoby s imunodeficitem

Postihuje

Nervový systém, kůže

Pojišťovna

Zkontrolujte u své pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Shingrix

5 680 Kč / za dávku

Výskyt v ČR

V ČR je ročně hlášeno cca 6 500 případů, tento údaj je však velmi pravděpodobně podhodnocený. 

Přenos

Původce pásového oparu – Herpes zoster virus – je stejný jako původce planých neštovic. Nákaza virem planých neštovic proběhne často v dětském věku. Po prodělaných planých neštovicích zůstává v těle „spící“ virus, který se po určité době může znovu aktivovat a způsobit pásový opar. K aktivaci viru dochází následkem oslabení imunity vnějšími (stres, slunce, fyzická námaha) nebo vnitřními faktory (léčba oslabující imunitní systém, nemoc).

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je infikovaný člověk. Nemocní pásovým oparem jsou pro své okolí infekční v době výsevu puchýřků.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá přibližně 14–16 dní.

Příznaky

Jeden až pět dní před objevením puchýřků je kůže napnutá, zarudlá, svědí a může i bolet. Výsev puchýřků se objevuje nejčastěji na jedné straně těla v průběhu nervů na hrudníku, bedrech a na obličeji. Puchýřky brzy prasknou a jejich obsah je velmi infekční pro osoby, které neprodělaly neštovice. Po zaschnutí se pod krustou obnovuje kůže. Onemocnění může být doprovázeno zimnicí, zažívacími potížemi a někdy zvýšenou teplotou či svěděním, především však velkou bolestivostí na celé ploše výsevu. Samotné vyhojení puchýřků trvá obvykle 2–4 týdny, ale bolesti (postherpetické neuralgie) mohou přetrvávat v řádu měsíců. Výsev na obličeji a postižení oční rohovky může vést ke slepotě. Postižení sluchového nervu pak často vede k poruše sluchu a ke vzniku ušních šelestů. Vzácné není ani postižení centrálního nervového systému ve smyslu zánětu mozkových blan a mozku (meningitida, encefalitida). Postherpetické neuralgie bývají pro postiženého velmi nepříjemné a často je nutné dlouhodobé užívání silných léků proti bolesti.

Ochrana a prevence

Včasná léčba onemocnění může předejít krutým bolestem v místě výsevu oparu po odeznění onemocnění. Užívají se antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva. Od roku 2023 je v ČR k dispozici vakcína proti pásovému oparu a postherpetické neuralgii.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Pásový opar: Očkování po prodělání planých neštovic

Chtěla bych se informovat, zda je po prodělání planých neštovic doporučené očkování proti pásovému oparu? Dle dostupných informací se jedná o stejný virus.

U osob, které prodělaly plané neštovice, je očkování doporučeno. Virus planých neštovic z těla nezmizí, ale přežívá dlouhodobě. Při oslabení organismu se může znova aktivovat a způsobit onemocnění, kterému se říká pásový opar. Očkování se doporučuje hlavně osobám starším 50 let a také mladším s oslabenou imunitou.

Pásový opar: Prevence

Má žena má pásový opar asi 10 dní (velké bolesti), dnes ji přijmuli v nemocnici. Mám se preventivně nechat očkovat?
Vůči Vám není manželka infekční. Je to vlastně virus planých neštovic, který v organismu po nákaze přetrvává a v okamžiku oslabení organismu se “probudí” a projeví se jako pásový opar. Očkování je určitě dobré – má hlavně zabránit vzniku bolestí po herpesu a objevení se samotného herpesu – prevence. Manželce již očkování nepomůže. Pokud by jste se však pro očkování proti pásovému oparu rozhodl – tak musíte jednat rychle – vakcína Zostavax bude dostupná v České republice pouze do konce prosince a poté již ne.

MUDr. Ivo Hiemer

Plané neštovice: Riziko nákazy při pásovém oparu

Můj otec má pásový opar, objevil se mu ve čtvrtek a dneska šel k lékaři, který to potvrdil. Celý víkend jsme byli u něj a máme dceru (v srpnu ji budou 4 roky) ještě neměla plané neštovice. Je možné, že by u ní mohli propuknout? Za týden odlétáme na dovolenou k moři.
Kožní projevy (puchýřky) pásového oparu mohou být zdrojem infekce pro své okolí, i když riziko je výrazně menší, než od osoby s planými neštovicemi. Infekční bývají puchýřky do zaschnutí.  Záleží, do jakého kontaktu se dcera dostala, zda v době Vaší návštěvy byly puchýřky vytvořeny.
Inkubační doba planých neštovic je 6–23 dnů. Existuje možnost očkovat kontakty s planými neštovicemi do 72 hodin po kontaktu, poslední den je dnes, počítáme-li sobotu. Sníží se tak riziko rozvoje onemocnění. Zároveň je třeba uvést, že se jedná o vakcínu, po které je vhodný 7-denní šetřící režim.

MUDr. Hana Ševčíková

 

Pásový opar: Očkování a opar rtu

Je možné se očkovat proti pásovému oparu, pokud již mám v těle Herpes virus (v minulosti projev na rtu). Způsobuje pásový opar a opar na rtu stejný původce?

Původce pásového oparu a původce oparu na rtu jsou dva různé typy virů. Očkování proti pásovému oparu je možné i u osob, které mají opar na rtu. Vakcína ale přinese ochranu pouze proti pásovému oparu, na projev oparu na rtu nemá vliv. Před očkováním vyhodnotí vhodnost očkování ještě očkující lékař se znalostí Vašeho celkového zdravotního stavu.

MUDr. Hana Ševčíková


Pásový opar: Riziko nákazy

Přítel má diagnostikovaný pásovy opar na obličej, dostal antibiotika. Je třeba abych se s dvouletou dcerou nějak ochránila před nákazou v případě, že je možné se nakazit?
Pásový opar vzniká reaktivací viru přítomného dlouhodobě v těle po v minulosti prodělaných planých neštovicích. K reaktivaci dochází následkem oslabení imunity organizmu, někdy i psychickým stresem nebo fyzickou únavou. U pásového oparu se virus přenáší jen přímým dotykem s puchýřky, vzdušnou ani jinou bezkontaktní cestou ne. Nakažlivost pásového oparu pro vnímavé osoby je mnohem nižší, než u planých neštovic. Pokud tedy má přítel puchýřky již zaschlé, je šance na přenos infekce velmi nepatrná, nebo spíš žádná. Nepoužívejte společné ručníky.
K viru planých neštovic jste Vy a Vaše dcera vnímavá pouze tehdy, pokud jste plané neštovice ještě neprodělaly. Pokud ano, pak se znovu nakazit nemůžete. 

MUDr. Ilona Kochová

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti pásovému oparu

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita