Pneumokokové nákazy

Pneumokokové infekce způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae. Složitost a komplikace tohoto onemocnění spočívá v tom, že existuje více než 90 sérotypů této bakterie, která vyvolává více či méně závažné infekce. 

Očkování proti pneumokokovým nákazám

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Děti do 5 let věku, osoby nad 50 let věku, osoby s imunodeficitem

Postihuje

Dýchací ústrojí, nervový systém a další

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Apexxnar

2 000 Kč / za dávku

Pneumovax 23

921 Kč / za dávku

Prevenar 13

1 748 Kč / za dávku

Vaxneuvance

2 010 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Přenos

Infekce se přenáší vzdušnou cestou ve formě kapének, tzn. kašláním, kýcháním, smrkáním, nebo vzniká jako vnitřní infekce u bacilonosiče, u kterého umožnil oslabený imunitní systém vytvoření vhodných podmínek pro pomnožení této bakterie. K nákaze může dojít také nepřímo kontaktem s kontaminovaným předmětem. Nejčastěji však onemocní senioři, malé děti, kuřáci a osoby s chronickým onemocněním.

Zdroj nákazy

Zdrojem pneumokokové nákazy jsou infikované osoby, které nemusí mít žádné projevy onemocnění.

Inkubační doba

Inkubační doba se odhaduje na 1–3 dny.

Příznaky

Infekci a projevům pneumokokového onemocnění předcházejí zpravidla jiné infekce, které oslabují imunitní systém. Nejčastějším projevem pneumokokových infekcí jsou pneumokokové zápaly plic, hnisavé záněty mozkových blan nebo infekce horních cest dýchacích – záněty dutin a středouší. Příznaky se odvíjejí od toho, který orgán je postižen. Při zápalu plic se jedná o prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Při hnisavém zánětu mozkových blan jde o teploty, bolesti hlavy, zvracení, poruchy vědomí či neurologické příznaky. Záněty středouší jsou provázeny teplotou, bolestí ucha a bolestí hlavy. Nejsou zřídkavé ani projevy celkové infekce, kdy se streptokok množí v krevním řečišti a poškozuje vícero orgánů. Řada těchto stavů nemocného přímo ohrožuje na životě.

Ochrana a prevence

Léčba probíhá antibiotiky, rezistence vůči nim se však zvyšuje. Kromě očkování proti pneumokokovým nákazám je v rámci prevence žádoucí zdravý životní styl a osobní hygiena.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.



Poradna

Pneumokoky: Bezpečnost očkování u seniora

Je bezpečné očkování vakcínou Prevenar 13 pro seniora 80 let – žena, pokud byla léčena před dvěma lety s diagnózou hluboká žilní trombóza dolní končetiny?
Ano, v tomto ohledu je vakcína bezpečná.


MUDr. Hana Ševčíková

Pneumokokové nákazy: Očkování a COVID-19

Dobrý den, zajímalo by mne, jak je to s očkováním třetí dávky vakcínou Prevenar 13 v nynější situaci s koronavirem. Dceři je 15 měsíců. Má otázka zní, jestli lze tuto dávku dát později, až pandemie odezní?
Pokud je dcera zdravá, Vaše rodina také, doporučuji očkování realizovat. Vakcína Vaši dceru neoslabí, případné koronavirové onemocnění ale ano, pak by se mohlo teoreticky komplikovat právě pneumokokovým onemocněním. 

MUDr. Hana Ševčíková

Pneumokokové nákazy: Přenos

Kolega v práci onemocněl pneumokokem. Máme se bát nákazy?
Pneumokokové infekce jsou jedny z nejčastějších onemocnění v lidské populaci a mají velmi různorodý průběh od lehkých respiračních onemocnění, přes záněty dutin a středouší až po těžké zápaly plic a mozkových plen. Nemoc se šíří vzduchem od infikovaných osob, které nemusí mít žádné projevy onemocnění. Nejčastěji onemocní malé děti, lidé, kteří se léčí pro chronické onemocnění a starší lidé.

MUDr. Ilona Kochová

Pneumokokové nákazy: Očkování dítěte

Chci naočkovat syna vakcínou Prevenar 13. Zajímalo by mě, zda je vhodnější očkovat jej ve 2. a 4. měsíci, nebo 4. a 6. měsíci, nebo je to zcela jedno?
Pokud je dítko zdravé, nemá žádnou kontraindikaci k očkování, tak je lepší aplikovat první dávku co nejdříve – ve 2. měsíci života, aby bylo dítko co nejdříve chráněné. V časném věku je totiž jedno z nejvyšších rizik onemocnění pneumokokem. Druhá dávka s odstupem dvou měsíců a třetí dávka ve věku 11–15 měsíců (v rámci třídávkového schématu).

MUDr. Ivo Hiemer

Čína: Doporučená očkování

Pravidelně pracovně létám do Číny. Vzhledem k dlouhým letům zvažuji očkování proti meningokokovi. Můžete mi prosím doporučit, které by pro mě bylo vhodné a jak dlouho před dalším odletem je třeba vakcínu aplikovat? 
Prevence kapénkových nákaz při častém využívání letecké dopravy je velmi vhodná. Týká se chřipky, pneumokokových nákaz, černého kašle a nákaz meningokokových.
Vzhledem k tomu, že v letadle se můžeme setkat se všemi typy meningokoků, je vhodné využít jak vakcínu proti meningokokům ACWY najednou (Menveo nebo Nimenrix), tak proti B typu, tedy vakcínu Trumenba nebo Bexsero. Je vhodné zahájit očkování 6 týdnů před cestou.

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti pneumokokovým nákazám

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita