Prevence respiračních onemocnění

Respirační nákazy jsou nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.

Na podzim a v zimě cirkuluje ve vzduchu více virů a bakterií, které způsobují respirační onemocnění. Jsou to nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.

Mohou probíhat jako lehká onemocnění ve formě rýmy, nachlazení či zánětu nosohltanu. Ale vyskytují se i závažnější projevy, jako zánět dutin, středouší nebo například angína. Pokud dojde k zánětu hrtanu, hrtanové záklopky, průdušek nebo plic, může se jednat (zejména u oslabených jedinců) o velmi vážné onemocnění, ohrožující pacienta na životě. 

Přenos se uskutečňuje nejčastěji kapénkami nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Původcem jsou různé druhy virů, bakterií, vzácněji i jiná infekční agens.
V současné době probíhá epidemie Covid-19 a blíží se každoroční epidemie chřipky.

PREVENCE
Spočívá v nespecifických opatřeních, která nyní dodržujeme v souvislosti s Covid-19:

  • používáme roušky,
  • dodržujeme odstupy,
  • věnujeme pozornost hygieně rukou,
  • větráme,
  • vyhýbáme se místům s větší koncentrací osob a další.

OČKOVÁNÍ
Některým respiračním onemocněním je možné zabránit účinněji, specificky očkováním

Pneumokoková onemocnění
Pneumokoky (bakterie Streptococcus pneumoniae) mohou vyvolávat závažná invazivní onemocnění v podobě zánětu mozkových blan, otravy krve nebo zápalu plic. V roce 2019 takto onemocnělo 483 osob, z nichž 87 zemřelo. Nejčastěji onemocní osoby nad 65 let věku a kojenci. Očkovat by se měly tedy především tyto skupiny osob, dále chronicky nemocní, imunodeficitní pacienti, obézní osoby, kuřáci. Očkování se může realizovat kdykoli v průběhu kalendářního roku, k dispozici jsou v současné době tři očkovací látky. Očkující lékař doporučí na základě věku a zdravotního stavu nejvhodnější z nich. Očkování je zařazeno do pravidelného očkování dětí.

Černý kašel
Patří k tzv. vracejícím se infekčním onemocněním, Počty případů rostou od roku 2000, v roce 2019 bylo evidováno 1347 případů. Riziko představuje především pro kojence. Při svém typickém průběhu se jedná o akutní onemocnění s extrémně četnými záchvaty kašle a možnými velmi závažnými komplikacemi. Očkování je zařazeno do pravidelného očkování dětí. Rizikový je také pro osoby starší a chronicky nemocné. Kromě těchto osob by prevenci měly využít těhotné ženy pro zajištění přenosu protilátek na plod a členové rodiny, ve kterých očekávají narození miminka v rámci tzv. cocoon strategie. K dispozici je několik vakcín, včetně kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu a tetanu.

Chřipka
Očkování je vhodné realizovat každoročně, je určeno proti kmenům chřipky očekávaným v nadcházející sezóně, která u nás většinou probíhá od ledna do března. V sezóně 2018/2019 bylo pro onemocnění chřipkou hospitalizováno na JIP/ARO přes 600 osob a bylo zaznamenáno 195 úmrtí. To potvrzuje její možný závažný průběh. Vakcína je k dispozici pro jedince od 6 měsíců věku. Využít by jej měly především osoby nad 65 let věku, chronicky nemocné osoby bez rozdílu věku, osoby s imunodeficitem, těhotné ženy, obézní osoby, kuřáci, zdravotníci a další osoby, které pečují o osoby s rizikovými faktory.  V letošním roce je o očkování proti chřipce extrémní zájem.

MUDr. Hana Ševčíková
Lékař centra Očkování a cestovní medicíny, Ostrava